SCARBOROUGH & DISTRICT EVENING CRICKET LEAGUE


Sponsored by Andy Hire Sales & Service since 1990

Cup Draws

Click here to download the Cup Draws

“ANDY HIRE” EVENING CRICKET LEAGUE


CUP DRAWS – 2018 SEASON




“LINDA GOULDING MEMORIAL” HARBURN CUP (‘A’ DIVISION TEAMS ONLY)


1.  Ganton lost to Heslerton

2.  Scalby A lost to Wykeham A

3.  Ebberston A lost to Staxton A  

4.  Filey beat Seamer A


SEMI FINALS


Filey 144-4 (Tom Fitzgerald 40, Josh Dawson 30) beat Staxton A 143-7 (Rob Pinder 41, David Morris 32 no, Phil Dickens 4-35) by 6 wkts.


Heslerton 185-5 (Tom Bumby 58, Josh Greenlay 2, Gary Hall 28, Matty Graves 2-44) beat Wykeham A 118-3 (Ben Metcalfe 29, Kev Thompson 26, Toby Sercombe 2-33) by 67 runs.


FINAL


Heslerton 134-3 (Tom Bumby 74, Gary Hall 23no) beat Filey 132-9 (Tom Fitzgerald 55, Mark Webster 3-13, Dan Jeminson 2-29, Kristian Wilkinson 2-49) by 7 wkts.




HUNTER CUP (‘B’ DIVISION TEAMS ONLY)


1.  Cayton A beat Sherburn

2.  Seamer B lost to Flixton A

3.  Cloughton A beat Forge Valley A

4.  Cloughton B v Scarborough


SEMI FINALS


Flixton A 70-1 (Cameron Anderson 42no) beat Cloughton A 69 all out by 9 wkts.


Scarborough 188-5 (Mark Cook 64, David Snowball 51, Corey Towell 3-45) beat Cayton A 152 all out (James Small 56, John Ward 26no, David Snowball 3-35, Kieran Rutter 4-35) by 36 runs.


FINAL

Flixton A 208-5 ( Chris Mann 36, Harry Walmsley 114no, Brad Milburn 3-55) beat Scarborough 118-8 (David Snowball 37no, Luke Smith 3-20, Harry Warmsley 3-36) by 90 runs.

  


LLOYD DOWSON CRICKET CUP (‘C’ DIVISION TEAMS ONLY)  

1. Ebberston B lost to Staxton B

2. Snainton lost to Flixton B

     

SECOND ROUND

3. Wykeham B lost to Cayton B

4. Ravenscar beat Staxton B

5. Flixton B lost to Muston

6. Forge Valley B beat Scalby B


SEMI FINALS


Ravenscar 156-5 (Pranav Mishra 71, Richard Cooper 25) beat Forge Valley B 131-5 (Tom Varey 44) by 25 runs.


Muston 119-6 (Matthew Atkinson 27, Robbie Hill 3-35) beat Cayton B 117-9 (G Dixon 35, Kyle Orange 5-20) by 4 wkts.

    

FINAL


Ravenscar 117-2 (Parnav Mishra 67 no, Adam Graham 17) beat Muston 113-6 (Ricky Laurence 26, James McMillan 24 no, Matthew Atkinson 17, Willy Warwick 2-18, Matthew Smith 2-24) by 8 wkts.




Notes:


1. Please inform League Secretary of all dates when cup games are to be played.

2. Both Home and Away teams to telephone results of all cup matches through to League Secretary on evening of game.

3. Dates of each round when game is to be played must be adhered to.

4. Semi-Final and Final dates will not be altered.

5. Note *Semi Final venues in the “Andy Hire” Harburn Cup may be subject to change.

6. Note Semi-Finals in the Hunter Cup and Lloyd Dowson Cup are to be played on 1st named clubs ground and appropriate Clubs should fill in these dates in their fixtures diaries for these Semi-Finals.

     7.          All cup games to start at 6.15pm except finals which all start at 6pm.


B Goulding (League Secretary)

12 Ewden Close

Filey

YO14 ODY   Tel No:  01723 518202  email: bgoulding@btinternet.com


Home Finals Performers Tables Results Fixtures