SCARBOROUGH & DISTRICT EVENING CRICKET LEAGUE


Sponsored by Andy Hire Sales & Service since 1990

RESULTS FROM TUESDAY 31st JULY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Ebberston A 139-3 (Alex Machin 79) beat *Ganton 135-6 (Will Bradley 60) by 7 wkts.

*Heslerton 105-2 (Toby Sercombe 41, Christian Wilkinson 39no) beat Staxton A 102-9 (Sam Thackray 3-19, Adam Spaven 3-18) by 8 wkts.

Seamer A 125-6 (Sam Park 31, Mitch Fisher 26no, Connor Myerscough 26) beat *Scalby A 124 all out (Lachlan Cook 40, Brad Walker 27, Mitch Fisher 4-11, Greg Chadwick 4-12) by 4 wkts.

Filey 168-5 (Lewis Adams 40, Jordan Powell 42) beat *Wykeham A 167-8 (Joe Bradshaw 79, Steve Clegg 32, Adam Ditchburn 3-41) by 5 wkts.


DIVISION B

*Cayton A 88-3 (Corey Towell 46no) beat Forge Valley A 87-7 (Alex Glass 31, Keiran Glave 4-16) by 7 wkts.

Scarborough 98-7 (Paul Goodenough 3-7) beat *Cloughton B 98 all out (Craig Thordason 49) by 3 wkts.

*Seamer B 161-5 (Josh Broadhead 40, Phil Metcalfe 33, Matty Sheader 39) beat Cloughton A 159-5 (Ben Luntley 68, Paul Virr 30) by 2 runs.

*Sherburn 100-5 (Dan Simpson 37) Tied with Flixton A 100-4 (Elliot Hatton 25, Scott Thompson 4-12) - Tie 2 pts each side.


DIVISION C

Ravenscar 122-2 (Joe Bayes 61no, Ivan Kirk 32) beat *Ebberston B 121-7 (Max Frazer 31, Freddie Barker 4-24) by 8 wkts.

Cayton B 111-4 (Paul Miller 39, Mark Sayers 25no) beat *Muston 81 all out (Matty Micklethwaite 5-11, Sam Pickup 3-25) by 30 runs.

Wykeham B 101-9 (Josh Hill 23, Andy Dove 3-10, Liam Scott 3-26) beat *Staxton A 99 all out (Elliot Cooper 28, Chris Soulsby 3-25) by 1 wkt.

*Flixton B beat Snainton - Snainton unable to raise a side.

Scalby B beat *Forge Valley B - Forge Valley b unable to raise a side.


RESULTS FROM THURSDAY 26th JULY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Filey v Ebberston - No Play Possible             

*Scalby A v Ganton - No Play Possible          

*Seamer A v Heslerton - No Play Possible     

*Staxton A v Wykeham A - No Play Possible


*Filey are champions, Seamer A are runners up. Scalby A and Wykeham A are relegated   


DIVISION B

*Cayton A v Seamer B - No Play Possible

*Cloughton A v Scarborough - No Play Possible

*Flixton A v Cloughton B - No Play Possible

*Forge Valley A v Sherburn - No Play Possible


*Cayton A and Flixton A promoted. Seamer B are relegated.


DIVISION C

*Muston v Forge Valley B - No Play Possible

*Snainton v Staxton B - No Play Possible

Scalby B 28-1 drew with *Ravenscar - Rain Stopped Play

*Ebberston B 118-4 (Eddie Craggs 25, John Metcalfe 25) beat Cayton B 116-7 (M Sayers 28) by 6 wkts.

Flixton B 126-3 (Elliot Hatton 29, Finlay Ward 24, Carl Sample 32) beat *Wykeham B 62-6 (Charlie Hatton 3-17, Noman Shabir 3-4) by 64 runs.   


*Flixton B are Champions.


RESULTS FROM THURSDAY 19th JULY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Filey 100-6 (Dave Brannan 29) beat Scalby A 99-4 (Brett Cunningham 35) by 4 wkts.

Ganton 125-3 (Ian Cousins 26, Liam Cousins 42no) beat *Heslerton 122-1 (Gary Hall 37, Sam Thackray 45no, Richard Malthouse 33no) by 7 wkts.

Seamer A 210-3 (Greg Chadwick 139 off 58 balls, Sam Collison 47) beat *Staxton A 159-2 (James Armstrong 31, Linden Gray 51) by 51 runs.

Ebberston A 65-2 (Eddie Craggs 24no) beat *Wykeham A 64 all out (Frankie Beal 3-20) by 8 wkts.


DIVISION B

*Cloughton B 64 all out (Craig Thordason 27no, Aaron Virr 3-4) beat Cloughton A 56 all out (Ricky Nock 25, Paul Couch 3-3) by 8 runs.

Cayton A 104-2 (Josh McNeil 33, James Small 25no) beat *Flixton A 100-7 by 8 wkts.

*Scarborough 115-6 (Brad Milburn 26, Jamie Thompson 3-17) beat Sherburn 113-5 (Dan Simpson 44) by 4 wkts.

Forge Valley A 134-4 (Christian Reddish 71no, Sean Pinder 32) beat *Seamer B 132-4 (Darrell Lewis 37, Phil Metcalfe 64) by 6 wkts.


DIVISION C

*Cayton B 52-6 (Dan Blanchard 4-15) beat Staxton B 51 all out (Josh Smith 3-3) by 4 wkts.

*Ebberston B 133-5 (Dan Bentley 53no) beat Snainton 112-9 (Michael Kipling 27) by 21 runs.

Muston 186-1 (Ricky Laurence 109no, Kyle Orange 71no) beat *Forge Valley B 154-6 (Luke Calvert 35, John Flinton 38, Tom Varey 33) by 32 runs.

Flixton B 141-7 (Carl Sample 30, Jack Stephenson 27, John Nelson 3-19) beat *Ravenscar 124-8 (Andy Edgar 43, Charlie Hatton 3-25) by 17 runs.

Wykeham B 159-7 (Tom Poor 45, M Lang 29, J Hill 36, Adrian Hollingsworth 4-30) beat *Scalby B 157-5 (Ed Hopper 28, Dan Barber 43, Nathan Barber 31, George Shannon 3-53) by 3 wkts.


RESULTS FROM THURSDAY 12th JULY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Ebberston A 94-4 (Jonny Mason 26, Joe Tyson 32) beat Staxton A 93 all out (Andy Dove 36, Frankie Beal 3-19) by 6 wkts.

*Filey 140-5 (Ryan Baldry 49) beat Heslerton 121-7 (Paul Bowes 46, Rob Middlewood 36) by 19 runs.

Seamer A 149-7 (Matty Morris 41, Greg Chadwick 33, Robbie Milner 3-37) beat *Ganton 109 all out (Liam Cousins 55,

Sam Park 4-43, Mitch Fisher 3-11) by 40 runs.

*Scalby A 151-5 (Brett Cunningham 79, Dave Pearson 3-19) beat Wykeham A 150-9 (Mark Bruce 36, Kev Thompson 29, Paul Hesp 3-24, Freddie Schmuck 3-34) by 5 wkts.


DIVISION B

*Cloughton A 102-4 (Dan Virr 38, Dan Simpson 3-44) beat Sherburn 101 all out (Gary Jordan 4-18) by 6 wkts.

Cloughton B 158 all out (Mark Pryce 40, Danny Jenkinson 50, Alex Glass 6-36) beat *Forge Valley A 156 all out (Gary Gibson 44, James Fox 61, Scott Wardman 5-23, Mark Pryce 3-20) by 2 runs.

*Scarborough 199-0 (Sam Drury 135no, Mark Cook 52no) beat Cayton A 197-3 (Harry Holden 32, James Small 119no, Tom Ward 33) by 10 wkts.

Flixton A 91-3 beat *Seamer B 90-6 by 7 wkts.


DIVISION C

*Cayton B 96-0 (Dave Walker 42no, Gaz Dixon 43no) beat Forge Valley B 95-4 (Tom Varey 58) by 10 wkts.

*Flixton B 51-0 (Elliot Hatton 41no) beat Ebberston B 56 all out (Finley Ward 3-9, Charlie Colley 3-3) by 10 wkts.

Scalby B 95-3 (Nigel Clapham 64) beat *Muston 94-5 (Brandon Horsfall 32) by 7 wkts.

Ravenscar 143-5 (Joe Bayes 96) beat *Staxton B 138-7 (Dan Blanchard 47, Liam Scott 46) by 5 runs.

*Wykeham B 93-9 (Tom Poor 25, Ben Norman 3-25) beat Snainton 68 all out (Paul Nicholson 40, Chris Soulsby 4-9, Henry Tubbs 4-11) by 25 runs.



RESULTS FROM THURSDAY 5th JULY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Scalby A 141-6 (David Holborn 51, Lachlan Cook 32, Sam Hardie 4-22) beat *Ebberston A 89-9 (Paul Hesp 3-11) by 52 runs.

*Heslerton 141-5 (Gary Hall 28, Rob Middlewood 53, Sam Triffit 25) beat Wykeham A 132-8 (Ezra Pashby 28, Steve Clegg 30, Andy Slaughter 3-35, Mark Dring 3-38) by 9 runs

Filey 146-3 (Jamie Gilbank 40, Tom Fitzgerald 40, Aaron Howard 52no) beat *Seamer A 145-5 (Joe Tiffany 73, Craig Baker 29) by 7 wkts.

*Staxton A 116-6 (Jack Pinder 34, Rob Bradley 3-17) beat Ganton 100 all out (Andy Holtby 3-22, Richard Webster 3-33) by 16 runs


DIVISION B

Cayton A 108-4 (Mikey Dennis 59) beat *Cloughton B 107-5 (Dean McCauley 49) by 6 wkts.

*Forge Valley A 116-3 (Christian Reddish 50, Eric Hall 25) beat Cloughton A 115-6 (Ben Luntley 35, Gary Jordan 25) by 7 wkts.

Flixton A beat *Scarborough - Scarborough unable to raise a side.

*Sherburn 104-5 (Craig Sanderson 37, Archie Graham 3-28) beat Seamer B 103-4 (Pete Metcalfe 27no) by 5 wkts.


DIVISION C

*Cayton B 68-7 beat Muston 64 all out (Ricky Laurence 32, Robbie Hill 4-36) by 3 wkts.

*Flixton B 83-5 (Elliot Cooper 4-17) beat Staxton B 81 all out (Finley Ward 3-18) by 5 wkts.

*Scalby B 151-2 (Tim Barton 43no, Luke Howland 36no) beat Forge Valley B 78-4 (Tony Geall 3-22) by 73 runs

*Snainton 150-3 (Michael Kipling 96, Ashley Mudd 33) beat Ebberston B 147-3 (Jacob Welford 53, Joe Waters 51) by 7wkts.

Ravenscar 122-4 (Joe Bayes 62, Henry Tubbs 3-20) beat *Wykeham B 118-6 (Tom Poor 51no) by 6 wkts.


RESULTS FROM TUESDAY 26th JUNE 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Ganton 154-3 (James Pick 75, Alastair Limb 35no) beat *Filey 153-4 (Aaron Howard 100no) by 1 run.

*Heslerton 102-2 (Sam Triffitt 50no, Christian Wilkinson 29no) beat Ebberston A 101-6 (Tom Brickman 28) by 8 wkts.

*Staxton A 122-6 (Matty Jones 38, Linden Gray 41, Lachlan Cook 4-38) beat Scalby A 93-6 (Ed Hopper 48, Kyle Outhart 3-14) by 29 runs.

Seamer A 169-7 (John Broadhead 35, Mitch Fisher 37) beat *Wykeham A 105 all out (Sam Park 4-18) by 64 runs.


DIVISION B

*Cayton A 82-4 (James Small 32no, Adam Robertshaw 32) beat Cloughton A 81-7 (Aaron Virr 25, Josh McNeil 4-24) by 6 wkts.

*Cloughton B 128-4 (Ben Rowe 31, Scott Wardman 25) beat Sherburn 127-6 (Ben Briggs 33, J Pickard 28, Ben Rowe 3-29) by 6 wkts.

*Flixton A 141-7 (Chris Mann 26, Harry Warmsley 26, Matty Nettleton 3-40) beat Forge Valley A 94-6 (Will Hutchinson 3-7) by 47 runs.

Scarborough 121-3 (David Snowball 63no, T Pratt 33) beat *Seamer B 120-7 (Sam Collison 28, Dan Jewitt 45, Andy Exton 4-13) by 7 wkts.


DIVISION C

*Ebberston B 166-5 (Tommy Holmes 62, Ashley Fothersgill 76, C Milson 3-36) beat Muston 84 all out (George Hardie 4-26) by 82 runs.

Flixton B 152-0 (Elliot Hatton 87no, Finlay Ward 52no) beat *Forge Valley B 151-2 (Tom Varey 77no, John Flinton 42no) by 10 wkts.

Wykeham B 123 all out (Will Warwick 5-24 incl. hat trick) beat *Ravenscar 67-8 (George Shannon 3-12) by 56 runs.

*Scalby B 148-3 (Chris Malthouse 43, Tim Barton 25) beat Staxton B 102-5 (Dave Aldcroft 30) by 46 runs.

*Snainton 92-1 (Michael Kipling 34no, Ben Norman 50no) beat Cayton B 90-7 (James Wilson 3-20, Ashley Mudd 4-16) by 9 wkts.


RESULTS FROM TUESDAY 19th JUNE 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Seamer A 79-1 (Joe Tiffany 29no, Greg Chadwick 28no) beat *Ebberston A 75 all out (Jonny Mason 29, Matty Morris 3-9) by 9 wkts.

*Filey 103-4 (Ryan Baldry 50, Tom Fitzgerald 28) beat Staxton A 100-3 (Rob Pinder 32, Matty Jones 35) by 6 wkts.

*Ganton 109-7 (Liam Cousins 30no) beat Wykeham A 86-5 by 23 runs.

*Scalby A 153-5 (Brett Cunningham 49no, Josh Greenlay 3-27) beat Heslerton 150-4 (Christian Wilkinson 62no) by 5 wkts.


DIVISION B

Flixton A 132-5 (Jake Hatton 64) beat *Cloughton A 74-7 by 58 runs.

*Forge Valley A 116 all out (Eric Hall 34, David Snowball 4-21) beat Scarborough 106 all out (Tom Bussey 25, Matty Nettleton 3-32, Sean Pinder 3-17) by 10 runs.

Cloughton B 79-2 (Dean McCauley 36no, Sean Exley 27no) beat *Seamer B 77 all out (Ben Rowe 3-28, Lewis Taylor 3-4) by 8 wkts.

Cayton A  149-8 (Harry Holden 35, James Small 31, Ben Briggs 4-20) beat *Sherburn 124 all out (Craig Sanderson 46, Josh McNeil 4-31, Tom Ward 4-26) by 25 runs.


DIVISION C

*Cayton B 131-2 (Josh Brown 57no, Jake McAleese 40, Daz Jones 25no) beat Snainton 119-7 (Matt Davies 54, Matty Micklethwaite 3-12) by 12 runs.

*Flixton B 136-5 (Elliot Hatton 36no, Carl Sample 52, Lee Kerr 3-25) beat Scalby B 127-4 (Paul Marton 55) by 9 runs.

Ebberston B 142-3 (Adrian Turnbull 67, Sam Megginson 34) beat *Ravenscar 117-6 (Sean Bayes 33no, Pranav Mishra 41, C Horsley 3-25) by 25 runs.

*Staxton B 111-1 (Dave Alcroft 34no, Liam Scott 67no) beat Forge Valley B 108-6 (Tom Varey 58no) by 9 wkts.

*Wykeham B 97-6 (Lewis Eustace 38, Scott Orange 3-19) beat Muston 90-9 (L. Webb 28, George Shannon 3-26, Josh Hill 3-12) by 7 runs.


RESULTS FROM TUESDAY 12th JUNE 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Ganton 113-4 (Ian Cousins 45) beat *Ebberston A 112-6 (Alex Machin 31, Ian Cousins 4-4) by 6 wkts.

*Filey 157-6 (Tom Fitzgerald 38, Aaron Howard 32, Josh Dawson 31) beat Wykeham A 106-7 (Kev Thompson 40) by 51 runs.

*Seamer A 117-3 (Sam Collison 39, Craig Baker 35no)  beat Scalby A 115-6 (B Cunningham 34, Mitch Fisher 3-24) by 7 wkts.

Heslerton 122-6 (Rob Middlewood 40, Ryan Hargreaves 3-33) beat *Staxton A 121-6 (Rob Pinder 37, Linden Gray 28, Dave Morris 34, Andy Slaughter 3-24) by 4 wkts. (Note - Heslerton needed a 6 off the last ball to win the game and hit a 6)


DIVISION B

*Cloughton A beat Seamer B - Seamer B unable to raise a side.

Sherburn 101-6 (Dan Simpson 41, Harry Warmsley 3-19) beat *Flixton A 91-8 (Daley Wharton 4-14) by 10 runs.

Cayton A 142-3 (Harry Holden 45, Josh McNeil 48, Adam Robertshaw 30no) beat *Forge Valley A 141-8 (Christian Reddish 66, James Fox 28, Tom Ward 3-36) by 7 wkts.

Cloughton B 157-7 (Scott Wardman 45, L Taylor 26, Brad Milburn 3-34) beat *Scarborough 132-8 (Tom Bussey 48, Max Rowley 43, Scott Wardman 3-10) by 25 runs


DIVISION C

*Cayton B 129-7 (Gary Dixon 29, Paul Miller 46, Sam Park 4-10) beat Ravenscar 128-8 (Steve Bayes 28, R Cooper 38, Matty Micklethwaite 4-41) by 1 run.

Ebberston B 129-4 (Adrian Turnbull 70) beat *Muston 41 all out (Pete Webster 4-10, Tom Holmes 5-21) by 88 runs.

Flixton B 170-6 (Cameron Anderson 89, Tash Turan 4-67) beat *Scalby B 155-8 (Lee Kerr 30, Aiden Thomas 41) by 15 runs.

*Snainton 145-1 (Michael Kipling 37, Matt Davies 64no) beat Forge Valley B 144 all out (Eric Hall 88, Ben Norman 3-24) by 9 wkts.

Staxton B 119-5 (Liam Scott 30) beat *Wykeham B 118-5 (Tom Poor 36, Sam Owen 39no) by 5 wkts.


RESULTS FROM THURSDAY 7th JUNE 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Ebberston A 176-1 (Tom Brickman 107no, Alex Machin 34) TIED WITH Filey 176-9 (Tom Fitzgerald 99no, Sam Hardie 3-19, Cooper Barnes 3-30) Tie 2 points each team.

*Ganton 108-4 (Liam Cousins30) beat Scalby A 60 all out (Liam Cousins 3-15, James Richardson 4-25) by 48 runs.

Seamer A 103-5 (Jamie Griffin 36, Adam Spaven 4-50) beat *Heslerton 101-9 (Gary Hall 27, Harrison Wood 3-12) by 5 wkts.

Staxton A 95-4 (Kyle Outhart 34no, Matty Graves 3-17) beat *Wykeham A 92-9 (Elliot Cooper 3-16) by 6 wkts.

DIVISION B

Flixton A 118-1 beat *Cloughton B 114-4 (Lewis Taylor 68) by 9wkts.

Cloughton A 158-3 (Ricky Nock 74, Daniel Virr 43no) beat *Scarborough 81-9 (Glen Botterill 3-14, Gary Jordan 3-32) by 77 runs.

Cayton A 155-3 (Ryan Woodhead 55, Tom Sixsmith 60) beat *Seamer B 152-2 (Sam Collison 60, Matty Sheader 66no) by 7 wkts.

Forge Valley A 146-5 (Steve Boyes 60no) beat *Sherburn 145-8 (Craig Sanderson 42, Ben Briggs 42, Anthony Noble 3-44) by 5 wkts.


DIVISION C

*Cayton B 46-3 (Adam Brown 3-11) beat Wykeham B 42 all out (Shabir Iqbal 4-9, Robbie Hill 5-15) by 7 wkts.

Ravenscar 149-3 (Joe Bayes 61, Pranav Mishar 71) beat *Flixton B 148-8 (E, Chamberlain 39, Joe Bayes 3-30) by 1 run.

*Forge Valley B 162-4 (Sean Pinder 81, Gary Gibson 40) beat Ebberston B 122-7 (Joe Tyson 28, Tommy Holmes 62) by 40 runs.

Snainton 97-4 beat *Scalby B 96-4 (Stu Warr 31, Gareth Edmond 25) by 6 wkts.

*Staxton B 138-7 (Will McCulough 32, Aaron Oldroyd 44) beat Muston 137-5 (Richard Lawrence 75) by 3 wkts.


RESULTS FROM TUESDAY 29th MAY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Ebberston A 125-5 (Alex Machin 35, Tom Brickman 62) beat Wykeham A 88-4 (Craig Thompson 40no, Adam Eustace 27no, Frankie Beal 3-12) by 37 runs.

Heslerton 86-2 (Gary Hall 25no) beat *Ganton 83 all out (Toby Sercombe 4-20, Dan Jeminson 4-12) by 8 wkts.

Filey 118-2 (Phil Dickens 41no, Josh Dawson 29no) beat *Scalby A 113-5 by 8 wkts.

Staxton A 109-6 (Linden Gray 33, James Armstrong 32no) beat *Seamer A 85 all out (Mitch Fisher 26, Andy Holtby 5-24, Linden Gray 3-25) by 24 runs.

DIVISION B

Flixton A 104 all out (Corey Towell 4-19) beat *Cayton A 101-9 (Tom Ward 28, Luke Smith 4-15) by 3 runs.

*Cloughton A 67 all out (Jack Hakings 24, Ben Rowe 3-20, Grant Ellwell 3-24) beat Cloughton B 52 all out (Gary Jordan 4-14) by 15 runs.

Seamer B 172-8 (Sam Collinson 72no, Phil Metcalfe 25, Matty Nettleton 3-54) beat *Forge Valley A 153-9 (Sean Pinder 46, Christian Reddish 47, Dan Jowett 3-37) by 19 runs.

*Sherburn 176-4 (Craig Sanderson 88, Dan Simpson 48no) beat Scarborough 115-6 (Brad Milburn 45, David Snowball 34, Ash Oldroyd 3-10) by 61 runs

DIVISION C

Cayton B 109-9 (Shabir Iqbal 37, Elliot Hatton 3-5) beat *Flixton B 108 for 3 (Elliot Hatton 37no, Jack Stephenson 47) by 1 wkt.

*Ravenscar drew with Forge Valley B - Too foggy for play,

*Snainton beat Muston - Muston unable to raise a side.

*Staxton B beat Scalby B - Scalby B unable to raise a side.

*Wykeham B 61-2 (Max Lane 25) beat Ebberston B 58-6 by 8 wkts.


RESULTS FROM THURSDAY 24th MAY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Filey 121-2 (Tom Fitzgerald 75no, Aaron Howard 31no) beat *Heslerton 117-6 (Tom Benthall 36no, Adam Spaven 25) by 8 wkts.

*Seamer A 84-0 (Greg Chadwick 58no) beat Ganton 83 all out (James Pick 31, Sam Park 3-18, Harrison Wood 3-18) by 10 wkts.

*Staxton A 99-3 (Kevin Armstrong 47no) beat Ebberston A 97-5 (Eddie Craggs 33no, Linden Gray 3-13) by 7 wkts.

*Wykeham A 113-4 (Ezra Pashby 25, Kev Thompson 48) beat Scalby A (Ed Hopper 50no, Freddie Schmuck 26no) by 6 wkts.


DIVISION B

*Cayton A 129-9 (James Small 27, Ryan Woodhead 26, H. Edwards 3-27) beat Scarborough 108-6 (M. Cook 35, D. Milburn 39no) by 21 runs

*Cloughton B 160-8 (Craig Ford 31, Mark Pryce 26, Alex Glass 4-35) beat Forge Valley A 65 all out (Phil Clarkson 3-10, Ben Rowe 3-29) by 95 runs.

*Flixton A 133-5 (Josh Till 44, Jack Stephenson 38, Archie Graham 3-20) beat Seamer B 72-7 (Finley Ward 3-17) by 61 runs.

Cloughton A 142-6 (Jon King 39, Dan Simpson 4-46) beat *Sherburn 125-5 (Craig Sanderson 64) by 17 runs.

Result from Friday 18th May - Cloughton B 136-3 (Mark Pryce 60no) beat *Seamer B 131-7 (Phil Metcalfe 66, Ben Salt 3-31) by 7 wkts.


DIVISION C

*Forge Valley B 172-2 (Sean Pinder 90no, Aaron Fox 43no) beat Ravenscar 63 all out (Aaron Kaya 3-17, James Fox 3-25, Adam Hurford-Smith 3-10) by 109 runs.

Wykeham B 78 all out (Branden Horsfall 3-15, Dave Meer 4-19) beat *Muston 59 all out by 19 runs.

Flixton B 97-6 (Elliot Hatton 26) beat *Snainton 96 all out (Cameron Anderson 5-7) by 4 wkts.

Staxton B beat *Ebberston B - Ebberston B unable to raise a side.

Cayton B beat *Scalby B - Scalby B unable to raise a side.


RESULTS FROM TUESDAY 15th MAY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

*Filey 170-5 (Tom Fitzgerald 40, Josh Dawson 33, Aaron Howard 35) beat Seamer A 130-7 (Sam Collinson 46, Adam Morris 51, Tom Fitzgerald 4-19) by 40 runs.

Staxton A 120-7 beat *Ganton 89-8 (Rob Bradley 25no, Linden Gray 4-18) by 31 runs.

Ebberston A 140-5 (Alex Machin 72, Lachlan Cook 3-33) beat *Scalby A 114-5 (Adam Waugh 26no, Brad Walker 30) by 26 runs.

Heslerton 101-1 (Josh Greenlay 54no) beat *Wykeham A 99-9 (Kev Thompson 34, Ross Triffitt 4-16) by 9 wkts.


DIVISION B

*Cayton A 154-8 (Jake McAleese 36, James Small 29, Harry Holden 27) beat Cloughton B 111-9 (Lewis Taylor 31, Ben Rowe 34, Robbie Hill 3-21) by 43 runs.

*Cloughton A 151-8 (Aaron Virr 46, Matty Nettleton 4-24) beat Forge Valley A 114 all out (Alex Glass 33, Paul Goodenough 3-40, Gary Jordan 3-19) by 37 runs.

*Flixton A 170-5 (Jake Hatton 45, Stu Stocks 41, Noman Shabir 41no, Sam Drury 3-32) beat Scarborough 141-9 (Kieran Fenwick 62, Sam Drury 35, Harry Warmsley 4-21) by 29 runs.

Sherburn 114-7 (Craig Sanderson 35, Daley Wharton 29, Archie Graham 3-22) beat *Seamer B 113-7 (Matty Sheader 26, Luke Horton 33, Ash Oldroyd 4-27) by 3 wkts.


DIVISION C

Wykeham B 111-7 (N.Lane 30, Lewis Eustace 26, John Flinton 4-31) beat *Forge Valley B 109-6 (John Flinton 69no, Henry Tubbs 3-25) by 3 wkts.

Scalby B 174-3 (Nigel Clapham 92, Rory Skelton 26) beat *Ebberston B 55 all out by 119 runs.

Flixton B 108-5 (Carl Sample 40, J. Harris 27) beat *Muston 52 all out (Elliot Hatton 3-9, Alex Porter 3-9) by 58 runs.

Snainton 82-6 (Hayden Williamson 3-18) beat *Ravenscar 59 all out (Michael Kipling 5-9) by 23 runs.

*Staxton B 133-8 (Liam Scott 50 retired, Dave Aldcroft 33, Daz Jones 3-32) beat Cayton B 109-7 (Chris Horton 29, Adrian Young 3-34) by 24 runs.


RESULTS FROM THURSDAY 10th MAY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Heslerton 120-4 (Gary Hall 32, Sam Triffitt 30, Rob Middlewood 40no) beat Ebberston A 119-7 (Johnny Mason 55, Adam Spaven 3-21, Andy Slaughter 3-7) by 6 wkts.

Filey 127-5 (Tom Fitzgerald 28, Josh Dawson 26, Sam Carver 3-37) beat *Ganton 124-3 (Ian Cousins 71, Liam Cousins 27no) by 5 wkts. (Filey won with two balls of the game left)

Staxton A 153-0 (David Morris 66no, Rob Pinder76no) beat *Scalby A 145-8 (Dave Holborn 33, Brad Walker 63, Linden Gray 3-21) by 8 runs.

*Seamer A 149-6 (Greg Chadwick 28, Craig Baker 38, Jamie Haxby 39) beat Wykeham A 119-6 (Jack Holt 55, Matty Morris 3-29, Adam Morris 3-13) by 30 runs.


DIVISION B

Cayton A 140-4 (J. Small 61, C Davidson 34no) beat *Cloughton A 139-6 (Chris Woodhouse 69, Jon King 25, Tom Sixsmith 3-29) by 6 wkts.

*Flixton A 193-3 (Luke Smith 61, Harry Warmsley 85, Carl Jackson 3-47) beat Forge Valley A 108-7 (Tom Varey-Fletcher 53) by 85 runs.

*Scarborough 102-1 (Keiran Fenwick 48no, Mark Cook 44no) beat Seamer B 98-8 (Phil Metcalfe 43) by 9 wkts.

*Sherburn 99-3 (Phil Pickard 29no, Dan Simpson 35) beat Cloughton B 96-5 (Ben Rowe 33no, Ash Oldroyd 3-8) by 7 wkts.


DIVISION C

Ebberston B 126-2 (Joe Tyson 53, Tommy Holmes 27no) beat *Cayton B 124-4 (Daz Jones 39, John Crowe 59no) by 8 wkts.

Flixton B 163-2 (Elliot Hatton 88no, Carl Sample 50) beat *Forge Valley B 76-7 (Eric Hall 30) by 87 runs.

Muston 114-4 (Kyle Orange 37no, Martin Atkinson 34) beat *Ravenscar 112-5 (Joe Bayes 60, Kyle Orange 3-45) by 2 runs.

*Staxton B 150-5 (Craig Hill 57, Kyle Outhart 35) beat Snainton 110-8 (Adrian Young 3-18, Kyle Outhart 3-13) by 40 runs.

Scalby B 121-1 (M Dissington 51no. Nigel Clapham 46) beat *Wykeham B 118-6 (Josh Hill 32) by 9 wkts.


RESULTS FROM TUESDAY 1st MAY 2018


DIVISION A (* Denotes Home Team)

Heslerton 138-4 (Gary Hall 21, Sam Triffitt 25, Rob Middlewood 51) beat Scalby A (Dave Holborn 24, Brad Walker 28, Andy Slaughter 3-22, Mark Dring 3-3) by 56 runs.

*Seamer A 131-7 (Jamie Griffin 26, Joe Tiffany 56, Eddie Swiers 5-16) beat Ebberston A 112-9 (Tom Brickman 65, Mitch Fisher 4-22, Sam Park 3-19) by 19 runs

Filey 162-6 (Josh Dawson 42, Aaron Howard 48no, Linden Gray 3-14) beat *Staxton A 151 all out (Dave Morris 42, Chris Dove 27, Oliver West 36, Josh Dawson 4-31, David Brannan 3-41) by 11 runs.

Ganton 91-3 beat *Wykeham A 88-5 by 7 wkts.


DIVISION B

*Cayton A 120-9 (Connor Davison 25, Harry Holden 30, Daley Wharton 5-26) beat Sherburn 79 all out (Craig Sanderson 54, James Ward 3-26) by 41 runs.

*Cloughton B v Seamer B - game changed to be played on Tuesday 8th May due to burst water main at Cloughtons ground.

Cloughton A 136-5 (Mark Pryce 45, Jack Hakings 42, Jack Stephenson 3-20) beat *Flixton A 121-9 (Noman Shabir 48, Paul Goodenough 4-39) by 15 runs.

*Scarborough 125-7 (David Snowball 46, Matty Nettleton 4-27) beat Forge Valley A 77 all out (Tom Fletcher-Varey 30, David Snowball 4-29) by 48 runs.


DIVISION C

Flixton B 56-1 (Reece Wilson 23) beat *Ebberston B 55-6 (Callum Hatton 3-5) by 9 wkts.

*Forge Valley B drew with Cayton B - Ground too wet for play.

*Ravenscar 99-3 (Joe Bayes 42no) beat Staxton B 98-3 (Jamie Armstrong 41, Dan Blanchard 38) by 7 wkts.

*Scalby B 155-6 (Rob Lockey 79) beat Muston 133-9 (Task Turan 3-34, Chris Malthouse 3-33) by 22 runs.

Wykeham B 128 all out (Max Lane 51, Ben Norman 4-25) beat *Snainton 51 all out (Henry Tubbs 4-13) by 77 runs.

Results

Home Finals Performers Tables Results Fixtures