Readers Scarborough Beckett Cricket League
Founded 1911

Readers Scarborough Beckett Cricket League © 2017

Affiliated to ECB/YCB
Member of North Yorkshire(East) Area Cricket Council

MERIT AWARD WINNERS - BOWLING


DIVISION A / PREMIER DIVISION

DIVISION B / DIVISION A

DIVISION C / DIVISION B

DIVISION D / DIVISION C

Year

NAME

CLUB

WKTS

NAME

CLUB

WKTS

NAME

CLUB

WKTS

NAME

CLUB

WKTS

1974

T BAKER

FLIXTON

73

CW FOORD

SCARBOROUGH RES

83

A SHEPHERDSON

WYKEHAM

71




1975

R HARRISON

CLOUGHTON

71

R ACONLEY

PICKERING

77

D SALT


71




1976

T BAKER

FLIXTON

65

R HARSLEY

MALTON 2NDS

47

P LAMMING


67




1977

P MAIN

SEAMER

69

S HOLTBY

SHERBURN

46

A MEUNIER

GRISTHORPE

55




1978

T BAKER

FORGE VALLEY

46

B CAMPION

CAYTON

59

A STOCKILL

ORIEL

49

R MEGGINSON

FYLINGDALES

39

1979

B WITTY

STAXTON

58

D BOYES

HESLERTON

60

G PICKUP

HACKNESS

64

J WARD

RAVENSCAR

54

1980

B WITTY

STAXTON

47

D BOYES

HESLERTON

60

B WHITE

BURNISTON

67

J WARD

RAVENSCAR

58

1981

B WITTY

STAXTON

58

D MUDD

BROMPTON

58

A TURNBULL

HESLERTON

50

W HAGUE

RYEDALE 2NDS

38








J MORLEY

HACKNESS

50




1982

B WITTY

STAXTON

47

J MORLEY

HACKNESS

54

A MEUNIER

GRISTHORPE

49

J WARD

RAVENSCAR

54

1983

B WITTY

STAXTON

48

A STOCKILL

FLIXTON

59

T BROWN

FORGE VALLEY 2NDS

50

K ARMISTEAD

GANTON

51

1984

T BAKER

FLIXTON

64

R ACONLEY

PICKERING

55

K EADE

CLOUGHTON

51

J CALAM

GANTON

49











J WARD

RAVENSCAR

49

1985

T BAKER

FLIXTON

49

S SPENCE

CAYTON

71

C HUMPHREY

KIKRBYMOORSIDE

55

C SPINK

RAVENSCAR

51

1986

A STOCKILL

FLIXTON

61

S GRAY

WOLD NEWTON

52

C GATES

SNAINTON

55

B HAGUE

RYEDALE 2NDS

59








P WILFORD

OLD MALTON

55




1987

M SHEPHERDSON

FORGE VALLEY

56

K VASEY

SEAMER

51

A RAINES

GREAT HABTON

51

D HALIFAX

HUNMANBY

63

1988

A SHEPHERDSON

WYKEHAM

42

H MORGAN

RYEDALE

43

M WELLS

EBBERSTON

62

S DEAVES

LANGDALE END

72

1989

M SHEPHERDSON

FORGE VALLEY

59

J BLYTHE

SEWERBY

53

H CORNEY

WYKEHAM

46

C SPINK

RAVENSCAR

51

1990

M SHEPHERDSON

FORGE VALLEY

56

S DEAVES

LANGDALE END

47

S BROWN

WHITBY 2NDS

61

G MIDDLETON

SNAINTON

65





P HANBY

EBBERSTON

47







1991

M SHEPHERDSON

FORGE VALLEY

54

P HANBY

EBBERSTON

63

J MARSHALL

RAVENSCAR

55

D CLARKE

ORIEL

82

1992

M PALLISTER

SEWERBY

46

S DEAVES

LANGDALE END

56

C LYON

CLOUGHTON

43

D HALIFAX

HUNMANBY

52

1993

M WELLS

CAYTON

64

P HANBY

EBBERSTON

74

J WOOD

HUNMANBY

67

M TYSON

SEAMER 2NDS

68

1994

A GRAYSON

HESLERTON

46

S MONKMAN

GREAT HABTON

84

G BARNARD

WYKEHAM

52

G SUMMERSON

WHITBY 2NDS

58

1995

A WOOD

HESLERTON

46

J WOOD

WOLD NEWTON

45

G MARFLITT

WARDS

51

H MORGAN

RYEDALE 2NDS

57

1996

H MUDD

KIRKBYMOORSIDE

59

R GREGORY

SEAMER

56

G MARFLITT

WARDS

61

P RENDER

SEAMER 2NDS

58

1997

A GRAYSON

HESLERTON

44

J MCALEESE

FORGE VALLEY

44

M HARRISON

FOORDS

43

D FARRER

CIVIL SERVICE

54





M MONKMAN

SETTRINGTON

44







1998

K THORNTON

FLIXTON

45

N PETTITT

FORGE VALLEY

44

A PARVIN

CIVIL SERVICE

49

M LAWSON

MALTON 2NDS

50

1999

P WOODHEAD

CAYTON

56

P HILL

HUNMANBY

45

P CHAMBERS

CLOUGHTON

59

S COUSINS

SHERBURN

39

2000

D COOPER

STAXTON

45

P BOWES

FOORDS

56

G MARFLITT

SHERBURN

48

J GREENLAY

NAWTON GRANGE

44

2001

M PALLISTER

SEWERBY

53

K THORNTON

FLIXTON 2NDS

71

J EGERTON

FYLINGDALES

37

P MILNER

HOSPITALS

42

2002

A HOLDEN

CAYTON

52

E YOUNIS

BRIDLINGTON

47

A BOWES

NAWTON GRANGE

54

J BLYTHE

SEWERBY 2NDS

29

2003

A HOLDEN

FORGE VALLEY

61

C CLIFFORD

SEAMER

84

R THOMPSON

FYLINGDALES

52

I COUSINS

GRINDALE

44








A LICKES

GANTON

52




2004

A HOLDEN

FORGE VALLEY

53

M DADE

HESLERTON

43

L OLIVER

THORNTON DALE

52

M GOLLAGLEE

KIRKBYMOORSIDE 2NDS

54

2005

C CLIFFORD

SEAMER

57

P HILL

HUNMANBY

62

P MILNER

HOSPITALS

65

I COUSINS

GRINDALE

37

DIVISION'S REFORMED FOLLOWING LEAGUE RE-STRUCTURE

2006

C CLIFFORD

SEAMER

63

J MORRISON

STAITHES

45

R WEBSTER

BROMPTON

48

A MONKMAN

SETTRINGTON

45

2007

S STEVENSON

WHITBY

33

C CLIFFORD

SEAMER

64

D PEARSON

WYKEHAM

46

M PLATTS

SEWERBY 2NDS

55

2008

B GODFREY

WHITBY

50

C CLIFFORD

SEAMER

47

P KINGHORN

SNAINTON

58

S CROWTHER

WHITBY 2NDS

39

2009

T ROACH

FLIXTON 2NDS

62

C CLIFFORD

SEAMER

82

J BLYTHE

SEWERBY 2NDS

45

S PICKERING

EBBERSTON 2NDS

41

2010

C CLIFFORD

SEAMER

65

A SCOTT

HESLERTON

62

N ARNOTT

FORGE VALLEY 2NDS

46

C CRAWFORD

HUNMANBY

59

2011

A SPAVEN

HESLERTON

55

D PEARSON

WYKEHAM

44

A IBBOTSON

RYEDALE

36

M ESTILL

FYLINGDALES

47








M DOVE

STAXTON 2NDS

36




2012

D MORRIS

FORGE VALLEY

34

D JEMINSON

KIRKBYMOORSIDE

48

M DOVE

STAXTON 2NDS

40

L OLIVER

STAITHES 2NDS

40

2013

A SPAVEN

HESLERTON

54

A STOREY

SETTRINGTON

34

A IBBOTSON

RYEDALE

44

L OLIVER

STAITHES 2NDS

39

2014

D JEMINSON

KIRKBYMOORSIDE

46

O WEST

WOLD NEWTON

44

L OLIVER

THORNTON DALE

33

D SWAMINATHHAN

RAVENSCAR

32

2015

E COOPER

STAXTON

44

D PEARSON

WYKEHAM

52

L OLIVER

THORNTON DALE

38

N COWTON

RYEDALE

25

2016

P HESP

SCALBY

50

P MILNER

CLOUGHTON

38

J CRANAGE

GREAT HABTON

32

H BURTON

FLAMBOROUGH

35





E ROUNTHWAITE

SETTRINGTON

38







2017

C MORRISON

STAITHES

60

M BRUCE

BROMPTON

39

H MUDD

KIRKBYMOORSIDE

29

L WATSON

SNAINTON

39