Readers Scarborough Beckett Cricket League
Founded 1911

Readers Scarborough Beckett Cricket League © 2017

Affiliated to ECB/YCB
Member of North Yorkshire(East) Area Cricket Council

MERIT AWARD WINNERS - FIELDING


DIVISION A / PREMIER DIVISION

DIVISION B / DIVISION A

DIVISION C / DIVISION B

DIVISION D / DIVISION C

Year

NAME

CLUB

CT

NAME

CLUB

CT

NAME

CLUB

CT

NAME

CLUB

CT

1974

C ROBINSON

SEWERBY

16

D FIRTH

ORIEL

15

C OUTHART

SHERBURN

13











D MARSHALL


13











A CHAPMAN

ORIEL

13











G TUCKER

SCALBY

13











S DAWSON

SHERBURN

13




1975

J SOWDEN

FORGE VALLEY

11

G ELLIS

GANTON

13

N CORRIE

GRISTHORPE

11




1976

S WHITEHEAD

SEWERBY

14

S SKILBECK

SHERBURN

11

K VASEY

SEAMER

13




1977

T STERLAND

FORGE VALLEY

7

D HOOD

CAYTON

11

K HARTLEY

FORGE VALLEY

12





A TURNBULL

EBBERSTON

7




D HOPKINS

ORIEL

12





B CORSSLAND

SEAMER

7




I WHITE

ORIEL

12





G LANSDELL

SEAMER

7










1978

B WITTY

STAXTON

13

B THISTLETON

MALTON

12

A BRAITHWAITE

CAYTON

11

R GIBSON

FYLINGDALES

12








B ALLISON


11




1979

M BLACKBORROW

FLIXTON

13

D HOOD

CAYTON

19

A HORSLEY

SNAINTON

10

B JEMMISON

RYEDALE 2NDS

12


R FEATERSTON

SEAMER

13




D SWALLWELL

ORIEL

10











B DEW

HACKNESS

10




1980

S MCALEESE

FORGE VALLEY

9

M SPAVEN

HESLERTON

14

S WHITEHEAD


14

J WOODHEAD

BROMPTON

14


C GRAHAM

SEAMER

9










1981

P TRIFFITT

HESLERTON

10

R HOWELL

MALTON 2NDS

11

P HEBDEN

GRISTHORPE

10

J GIBSON

BROMPTON

12

1982

D WOODHEAD

BROMPTON

12

A TURNBULL

HESLERTON

14

D THOMPSON

RYEDALE

15

N CLAPHAM

RAVENSCAR

13

1983

A HEELBECK

STAXTON

14

D THOMPSON

RYEDALE

12

A SHEPHERDSON

WYKEHAM

12

R TAYLOR

GANTON

15

1984

A HEELBECK

STAXTON

14

A NEWTON

SEAMER

11

D GRAHAM

SEAMER

13

N CLAPHAM

RAVENSCAR

13


M SPAVEN

HESLERTON

14










1985

J CHADBOURNE

STAXTON

14

A SHEPHERD

RYEDALE

12

L COOK

BRIDLINGTON 2NDS

9

N CLAPHAM

RAVENSCAR

12

1986

R BAKER

FLIXTON

9

B ANDERSON

RYEDALE

13

N CLAPHAM

RAVENSCAR

15

C VOASE

SEWERBY 2NDS

14





D THOMPSON

RYEDALE

13







1987

T ELLIOTT

FORGE VALLEY

10

K THOMPSON

WYKEHAM

9

N CLAPHAM

RAVENSCAR

17

N ARNOTT

SCALBY 2NDS

12


M SPAVEN

HESLERTON

10










1988

M WALMSLEY

FLIXTON

14

K RICHARDSON

WOLD NEWTON

12

N CLAPHAM

RAVENSCAR

15

S DEAVES

LANGDALE END

13

1989

M SPAVEN

HESLERTON

14

V O'GRADY

SEWERBY

11

S DEAVES

LANGDALE END

10

D RUSSELL

RAVENSCAR

9





M THORPE

EBBERSTON

11







1990

M WALMSLEY

FLIXTON

14

N ARNOTT

SCALBY

14

T TEMPLE

RYEDALE

6

NO NOMINATIONS










D RUSSELL

RAVENSCAR

6











M WILSON

RAVENSCAR

6




1991

J HUTCHINSON

FLIXTON

15

N ARNOTT

SCALBY

15

A MONKMAN

GREAT HABTON

14

G HILL

HUNMANBY

11

1992

N GIBSON

SEWERBY

9

N ARNOTT

SCALBY

14

S MONKMAN

GREAT HABTON

13

G HILL

HUNMANBY

10

1993

M GIBSON

SEWERBY

11

N ARNOTT

SCALBY

15

N CLAPHAM

RAVENSCAR

14

R GRETTON

GANTON

14

1994

M GLEW

FORGE VALLEY

13

D CLARKE

HACKNESS

13

R GRETTON

GANTON

17

G WOODWARD

GRISTHORPE

8











I GRISMAN

ORIEL

8











C MORRIS

SEWERBY 2NDS

8

1995

J RILEY

CAYTON

12

M SAWDON

SEAMER

10

R PATEMAN

BROMPTON

13

N McGEE

MALTON 3RDS

12





C ACONLEY

PICKERING 2NDS

10







1996

S MCALEESE

CAYTON

13

C SANDERSON

SNAINTON

9

N PICKARD

WARDS

12

R WARD

RAVENSCAR

14





S RICHARDSON

SEAMER

9











M TYSON

SEAMER

9







1997

P WITTY

STAXTON

10

N PICKARD

WARDS

12

M FAIRWEATHER

GREAT HABTON

14

I HALL

ORIEL

8





R ACONLEY

WARDS

12







1998

M WALMSLEY

FLIXTON

16

J OAKLEY

SNAINTON

11

K HEYES

FYLINGDALES

10

D NOBLE

LANGDALE END

8











R GUNNING

SEWERBY 2NDS

8

1999

P WOODHEAD

CAYTON

11

P HEBDEN

HUNMANBY

9

K FLETCHER

CLOUGHTON

9

M SAUL

SEWERBY 2NDS

9





P HILL

HUNMANBY

9

A MEGGINSON

FYLINGDALES

9








A HILL

PICKERING 2NDS

9











G PICKUP

HACKNESS

9







2000

S FOSTER

SEWERBY

11

D RUSSELL

WHITBY

9

P SHEPHERDSON

WYKEHAM

10

R JACKSON

GRINDALE

11

2001

R COATES

SEWERBY

15

G HILL

HUNMANBY

11

M BUTTERY

CAYTON 2NDS

12

B FROST

HOSPITALS

16





G PICKUP

HACKNESS

11

A LEESON

FLAMBOROUGH

12




2002

J OAKLEY

EBBERSTON

9

J BROADHEAD

SEAMER

13

S DODSWORTH

NAWTON GRANGE

9

R JACKSON

GRINDALE

10


M WALMSLEY

FLIXTON

9




M DOVE

STAXTON 2NDS

9











A HOLLINGSWORTH

SCALBY

9




2003

P KEMPSON

FOORDS

11

A MARLEY

NAWTON GRANGE

10

D WALKER

RYEDALE

12

C HELM

HOSPITALS

11


P BARNES

FOORDS

11

I PRENDERGAST

NAWTON GRANGE

10











P HILL

HUNMANBY

10







2004

P WOODHEAD

EBBERSTON

11

S COLLIER

FYLINGDALES

11

M DOVE

STAXTON 2NDS

8

M FIRTH

LOCKTON

14

2005

A LEESON

FLAMBOROUGH

13

M BLACKBORROW

FLIXTON 2NDS

10

D COLLINS

HOSPITALS

14

A MONKMAN

SETTRINGTON

14

DIVISION'S REFORMED FOLLOWING LEAGUE RE-STRUCTURE

2006

R PINDER

STAXTON

15

J WHARTON

SHERBURN

10

J ORRAH

HOSPITALS

14

M NORTH SNR

SCARBOROUGH 3RDS

11

2007

D MORRIS

FORGE VALLEY

11

A JENKINSON

SEAMER

14

T MIDGLEY

SETTRINGTON

11

W WARWICK

RAVENSCAR

10

2008

A HOLDEN

FORGE VALLEY

10

P DICKENS

FOORDS

12

S EYRE

SNAINTON

12

S NORRIS

HOSPITALS

11

2009

A BAYES

KIRKBYMOORSIDE

10

S EYRE

SNAINTON

14

M BROWN

LOCKTON

16

A NEWTON

SEAMER 2NDS

7


R FLINTON

STAXTON

10










2010

P DICKENS

FOORDS

15

P WOODHEAD

CAYTON

12

C GRAY

WOLD NEWTON

11

R BALDRY

HUNMANBY

19

2011

M BAILEY

HESLERTON

10

T MIDGLEY

SETTRINGTON

12

R HOLT

SNAINTON

12

J FAITHNEY

FYLINGDALES

10


A BURRELL

FILEY

10










2012

C DOVE

STAXTON

17

J RIVIS

KIRKBYMOORSIDE

13

D HARDEY

RYEDALE

9

W SMITH

DUNCOMBE PARK 2NDS

9

2013

D MEREDITH

KIRKBYMOORSIDE

12

P HESP

SCALBY

10

A SMITH

GRINDALE

10

P STEPHENSON

THORNTON DALE

9

2014

J KEYWORTH

HESLERTON

11

D PEARSON

WYKEHAM

12

P STENIFORD

FYYLINGDALES

9

W WARWICK

RAVENSCAR

8








B MILBURN

SCARBOROUGH 3RDS

9




2015

C DOVE

STAXTON

13

G CHADWICK

SEAMER

12

L WHITE

THORNTON DALE

13

M KINGS

MUSTON

11





A JENKINSON

SEAMER

12







2016

C DOVE

STAXTON

17

T MIDGLEY

SETTRINGTON

10

B HEYES

FYLINGDALES

11

M HARLAND

RYEDALE

10

2017

C DOVE

STAXTON

18

T HUNT

THORNTONALE

13

H PURVES

FYLINGDALES

11

B CANHAM

SCAR RUGBY

18