Readers Scarborough Beckett Cricket League
Founded 1911

Readers Scarborough Beckett Cricket League © 2017

Affiliated to ECB/YCB
Member of North Yorkshire(East) Area Cricket Council

MERIT AWARD WINNERS - KEEPING


DIVISION A / PREMIER DIVISION

DIVISION B / DIVISION A

DIVISION C / DIVISION B

DIVISION D / DIVISION C

Year

NAME

CLUB

VT

NAME

CLUB

VT

NAME

CLUB

VT

NAME

CLUB

VT

1974

J BOYES

CLOUGHTON

28

A WOODHOUSE

SNAINTON

29

C HEBDEN

HUNMANBY

20











P WHITAKER


20




1975

J BOYES

CLOUGHTON

27

B SIMPSON

EBBERSTON

18

K FOXTON

SHERBURN

10




1976

J BOYES

CLOUGHTON

24

G BURRELL

HUNMANBY

18

M CARTER

RYEDALE





1977

C GRAHAM

SEAMER

26

A WOODHOUSE

SNAINTON

28

W BROADBENT


17




1978

P ACONLEY

PICKERING 2NDS

20

L ELLIOTT

ORIEL

20

P CULLINGWORTH

SCARBOROUGH

22

R NOBLE

FYLINGDALES

16





S DAWSON

SHERBURN

20







1979

R MARTON

STAXTON

30

J BOYES

CLOUGHTON

21

R NOBLE

FYLINGDALES

24

G DICKSON

SEAMER 2NDS

8





E BARKER

CAYTON

21



27




1980

E BARKER

CAYTON

19

P NUTT

HESLERTON

24

R NOBLE

FYLINGDALES

20

C VOASE

SEWERBY 2NDS

18

1981

M HOTHAM

FLIXTON

20

A WOODHOUSE

SNAINTON

29

T LOCKEY

HACKNESS

26

M CARTER

RYEDALE 2NDS

17

1982

J STEPHENSON

SEAMER

31

S DAWSON

SHERBURN

29

B MCALEESE

FORGE VALLEY 2NDS

26

M CARTER

RYEDALE 2NDS

22





A WOODHOUSE

SNAINTON

29







1983

R MARTON

STAXTON

28

D DRYDALE

ORIEL

26

I ROBINSON


24

H CLAYTON

SCALBY 2NDS

19

1984

R MARTON

STAXTON

33

S WILLIAMS

SEAMER

18

J BOYES

CLOUGHTON

21

M NEWTON


23

1985

R MARTON

STAXTON

22

J SMITH

RYEDALE

25

C BURNARD

SCALBY

25

M CARTER

RYEDALE 2NDS

15


E CHAPMAN

HESLERTON

22







D RAINES

GREAT HABTON

15











P GRAHAM

RAVENSCAR

15

1986

A DOBSON

PICKERING 2NDS

31

H CLAYTON

SCALBY

17

A WOODHOUSE

SNAINTON

28

M CARTER

RYEDALE 2NDS

16

1987

M BROWN

FLIXTON

15

J SMITH

RYEDALE

13

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

19

M CARTER

RYEDALE 2NDS

17

1988

P NUTT

HESLERTON

26

J SMITH

RYEDALE

19

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

21

B GOULDING

LANGDALE END

25

1989

M BROWN

FLIXTON

31




B GOULDING

LANGDALE END

9

I KIRK

RAVENSCAR

17

1990

M BROWN

FLIXTON

25

J SMITH

RYEDALE

23

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

12

M GIBSON

SEWERBY 2NDS

18

1991

A SLADEN

STAXTON

25

A WINSPEAR

EBBERSTON

28

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

30

M JACKSON

SETTRINGTON

13

1992

P NUTT

HESLERTON

23

K THOMPSON

WYKEHAM

22

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

18

T LABUSCHAGNE

HUNMANBY

19

1993

A SLADEN

STAXTON

22

A WINSPEAR

EBBERSTON

24

D LONG

FORGE VALLEY 2NDS

21

M CARTER

RYEDALE 2NDS

13








K THOMPSON

WYKEHAM

21




1994

M BROWN

FLIXTON

22

J SMITH

RYEDALE

21

D DRYDALE

CLOUGHTON

27

E CHAPMAN

GRISTHORPE

20

1995

A SLADEN

STAXTON

27

A WINSPEAR

EBBERSTON

21

E BARKER

CAYTON 2NDS

24

S PRINCE

ORIEL

12

1996

I DITCHBURN

FLIXTON

26

D ELLIS

SEAMER

30

R WARDLE

PICKERING 2NDS

23

S WILLIAMS

SEAMER 2NDS

18

1997

I DITCHBURN

FLIXTON

20

J SMITH

RYEDALE

17

A HARRISON

FOORDS

15

R LEIGH

THORNTON DALE

14


A SLADEN

STAXTON

20










1998

I DITCHBURN

FLIXTON

24

J SMITH

RYEDALE

26

C JENKINSON

CIVIL SERVICE

21

B GOULDING

LANGDALE END

22

1999

I WARD

KIRKBYMOORSIDE

26

R GRAY

PICKERING 2NDS

18

P STENTIFORD

WHITBY

13

T GIBSON

LANGDALE END

21








R LACEY

FLIXTON 2NDS

13




2000

C BRIGGS

SEWERBY

26

D STEELE

WHITBY

17

J SCUTT

CAYTON 2NDS

11

N SMITH

NAWTON GRANGE

17





S WILLIAMS

SEAMER

17







2001

C BRIGGS

SEWERBY

28

C JENKINSON

CIVIL SERVICE

20

P STENTIFORD

FYLINGDALES

15

A YOUNG

STAXTON 2NDS

26





P MARTON

SCALBY

20







2002

A WINSPEAR

EBBERSTON

19

P NUTT

HESLERTON

18

G ELLWOOD

WYKEHAM

15

D STEELE

WHITBY 2NDS

13











S WILLIAMS

SEAMER 2NDS

13

2003

I DITCHBURN

FLIXTON

17

P NUTT

HESLERTON

16

J SMITH

RYEDALE

25

T ROBSON

GRINDALE

18











S WILLIAMS

SEAMER 2NDS

18

2004

J ROBSON

KIRKBYMOORSIDE

22

P ROBSON

BRIDLINGTON 2NDS

16

J SMITH

RYEDALE

19

L RIDSDALE

HOSPITALS

14











S WILLIAMS

SEAMER 2NDS

14

2005

G CHADWICK

SEAMER

23

P ROBSON

BRIDLINGTON 2NDS

17

J SMITH

RYEDALE

19

J ROUNTHWAITE

SETTRINGTON

27


J ROBSON

KIRKBYMOORSIDE

23










DIVISION'S REFORMED FOLLOWING LEAGUE RE-STRUCTURE

2006

D RUSSELL

WHITBY

23

I DITCHBURN

FLIXTON 2NDS

16

J SMITH

RYEDALE

16

R BOYES

LOCKTON

21

2007

J ARMSTRONG

STAXTON

16

G CHADWICK

SEAMER

23

R BOYES

LOCKTON

13

V O'GRADY

SEWERBY 2NDS

18

2008

J ARMSTRONG

STAXTON

17

G CHADWICK

SEAMER

22

M EYRE

SNAINTON

13

S WILLIAMS

SEAMER 2NDS

17

2009

A WINSPEAR

EBBERSTON

20

A RIVIS

NAWTON GRANGE

27

B LOCKEY

BROMPTON

16

I KIRK

RAVENSCAR

17

2010

G CHADWICK

SEAMER

23

S JANNEY

BRIDLINGTON 2NDS

18

A TOAL

FORGE VALLEY 2NDS

20

A BOSOMWORTH

HUNMANBY

23





B LOCKEY

BROMPTON

18







2011

P VIRR

CLOUGHTON

16

D MARSHALL

FLAMBOROUGH

15

A TOAL

FORGE VALLEY 2NDS

13

S BATTAMS

GRINDALE

17





I DITCHBURN

FLIXTON 2NDS

15

P NICHOLSON

SNAINTON

13











R FEATHERSTONE

RYEDALE

13




2012

S TRIFFITT

HESLERTON

16

A YKHLEF

BRIDLINGTON 2NDS

15

R FEATHERSTONE

RYEDALE

15

J HILLS

SCALBY 2NDS

11

2013

A RIVIS

KIRKBYMOORSIDE

13

G CHADWICK

SEAMER

13

N IBBOTSON

RYEDALE

14

L WHITE

THORNTON DALE

17

2014

S TRIFFITT

HESLERTON

18

S BATTAMS

GRINDALE

18

K NOBLE

MULGRAVE

30

R SKELTON

SEAMER 2NDS

8











J AGAR

FYLINGDALES 2NDS

8

2015

B LOCKEY

EBBERSTON

19

K NOBLE

MULGRAVE

28

S BAYES

RAVENSCAR

14

C BAKER

SEAMER 2NDS

22

2016

R WARD

STAITHES

16

J KING

CLOUGHTON

23

M CLAY

BRIDLINGTON II

18

A DIXON

FLAMBOROUGH

11











T ELLIS

NAWTON GRANGE II

11

2017

C ALLOTT

NAWTON GRANGE

24

K NOBLE

MULGRAVE

24

A ALLISON

GANTON

17

T ELLIS

NAWTON GRANGE II

16